Z racji tego, że w bieganiu wykorzystujemy głównie tlenowe szlaki energetyczne, wykorzystujące jako źródło energii węglowodany i tłuszcze, to suplementacja kreatyną prawdopodobnie bezpośrednio nie wpłynie na nasze wyniki sportowe (chyba, że biegamy sprinty lub OCR). Nie poprawimy swojego rekordu na dyszkę, czy na dystansie maratońskim, tylko dlatego, że zaczęliśmy korzystać z kreatyny. Ale są inne korzyści, które pośrednio mogą wpłynąć na naszą formę sportową.
PRZYROST MASY MIĘŚNIOWEJ – może mieć to znaczenie dla sprinterów, płotkarzy, ale także u biegaczy, którzy w swoim planie treningowym mają okresy z większą ilością treningów oporowych. Oczywiście sama suplementacja nie powoduje przyrostu masy mięśniowej, dzieje się tak tylko i wyłącznie w połączeniu suplementacji i treningu.
ZWIĘKSZENIE SIŁY I MOCY – suplementacja kreatyną może bezpośrednio wpłynąć pozytywnie na krótkotrwałe aktywności o maksymalnej intensywności, które są wielokrotnie powtarzane. A więc korzyści odniosą sprinterzy, płotkarze, ale także osoby startujące w biegach OCR np. Runmageddon.
ZMNIEJSZA USZKODZENIA MIĘŚNI PODCZAS TRENINGÓW – badania pokazują, że kreatyna ogranicza stany zapalne oraz uszkodzenia komórek powstające na skutek wysiłku. Może to być istotne w przyspieszeniu regeneracji. Szczególną korzyść mogą osiągnąć osoby podejmujące intensywne wysiłki w krótkich odstępach czasu.
MOCNY FINISH – suplementacja kreatyną może mieć wpływ na aktywność o bardzo wysokiej intensywności, nawet jeśli odbywa się ona w trakcie trwania długotrwałej aktywności o niższej intensywności. Inaczej mówiąc, jeśli biegniesz przez kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów, ale w pewnym momencie chcesz zrobić mocny zryw, to większe zapasy kreatyny mogą być pomocne. Wydaje się, że skorzystać z tego mogą najlepsi biegacze, którym na ostatnich metrach biegu przyjdzie się ścigać z rywalami. Potencjalnie korzyść mogą też odnieść biegacze, którzy biegają w trudnym terenie np. w biegach górskich, którzy w pewnych momentach biegu muszą wykonać ruchy, wymagające wygenerowania maksymalnej mocy np. skoki.
PRZYDATNA W OKRESIE KONTUZJI – w okresie unieruchomienia szybko dochodzi do ubytku masy mięśniowej. Suplementacja kreatyną hamuje ten proces. Czas rehabilitacji po kontuzji i powrotu do formy może dzięki temu zostać skrócony. Osobiście uważam, że dla większości biegaczy jest to jedna z najważniejszych korzyści, jakie możemy uzyskać z suplementacji kreatyną.
PRZEDŁUŻA MŁODOŚĆ – oczywiście to stwierdzenie trochę na wyrost, ale starsi biegacze mogą uzyskać sporo korzyści z suplementacji. Niestety wraz z wiekiem dochodzi do nasilonego ubytku masy mięśniowej, spadku siły i ograniczenia funkcji mięśni. Trening, odpowiednia podaż białka oraz suplementacja kreatyną mogą te procesy znacznie opóźnić. Suplementacja kreatyny przez osoby w wieku 50+ wydaje się szczególnie zasadna.
ZWIĘKSZENIE SYNTEZY GLIKOGENU MIĘŚNIOWEGO – co może przyspieszyć procesy regeneracyjne organizmu. Szczególnie istotne może się to okazać w bardzo intensywnym okresie treningowym, gdy czas między kolejnymi treningami jest krótki.
POPRAWIA PROCESY POZNAWCZE MÓZGU – deficyt energetyczny spowodowany wysiłkiem zwiększa ryzyko utraty koncentracji w czasie wysiłku. Będąc zmęczonym łatwiej o chwile nieuwagi, złe postawienie stopy, potknięcie i w konsekwencji upadek i kontuzję. Suplementacja kreatyną może to ryzyko nieco ograniczyć.